Yeşilyuva İlköğretim Okulunun Tarihçesi

Yeşilyuva İlköğretim Okulu Tarihçesi

Okulun Kuruluş Tarihi


Yönetim bakımından, ( Küçükçekmece, ilçe statüsüne girmeden önce Bakırköy ilçesine bağlı iken) Okulumuz İstanbul İli, Bakırköy İlçesi, Küçükçekmece Köyü, Cennet Mahallesi olarak adresi geçmekte idi. Okulun batısında Küçükçekmece Lisesi ve Cennet Mahallesi mezarlığı bulunmaktadır.
Okulumuzun tarihi Küçükçekmece köyü nün geçmişi ile ilgilidir. Köyümüzün adı hakkında çeşitli söylentiler vardır. Küçükçekmece nin merkezindeki köprü yapılmadan önce, gölün ayağı üzerinde (çekme) adı verilen ve karşıdan karşıya geçmeye yarayan sallar varmış. Taşıma bu şekilde yapılırmış. Daha sonra küçüklük- leri ile bu adı alan sallar göl ve köyün adı olarak kalmıştır.

İkinci bir söylentiye göre, eskiden Küçükçekmece ve gölün çevresinde sürekli çökme olduğundan, buralara çökme deniliyormuş. Küçükçekmece adınında buradan geldiği söylenilmektedir.
Küçükçekmece köyünde 1923 yılında, Fatih mahallesinde bulunmakta olan bir kiliseyi kullanmak suretiyle
Eski Türkçe yazı şekli ile 3(üç) sınıflı bir ilkokul açılmıştır. Açılan bu okul 1928 yılında Yeni Türk Alfabesinde kullanılan harflerle yeni öğretime geçmiştir.

1939 yılında Küçükçekmece köyünde bulunan halk tarafından 3(Üç) derslikli yeni bir okul yapılmış, eğitim-öğretime bu yeni yapılan okulda başlanmıştır. Zamanla bu yapılmış olan okulda yerleşime açık olan ve her geçen gün göç olayı ile nüfusu artan Küçükçekmece köyüne yetersiz gelmeye başlayınca, 1960 yılında Cennet Mahallesine, 1961 yılanda Kanarya Mahallesine birer okul yapılmış ve öğretime açılmıştır.

1960 yılında yapılan Cennet Mahallesindeki okul bizim okulumuzdur. O zamanlarda okul binaları baraka şeklinde olduğundan eğitim öğretim baraka okullarında sürdürülmekteymiş. Bu baraka okulunda eğitim tam 3 (üç) yıl sürmüş. Daha sonra 17 Nisan 1963 yılında şimdiki okul bahçesinde bulunan binaya taşınılmış ve eğitim burada sürdürülmeye başlanmıştır.
Okul binasının bulunduğu arsa yani okul yeri Mustafa Pars lar tarafından hibe şeklinde verilmiştir. Okulumuz açıldığında Cennet Mahallesi, Yeni Mahalle, Cumhuriyet Mahallesi, Yeşilova Mahallesi, Sultan Murat Mahallesi ile Sefaköy ve Basınköy den öğrenciler gelmekteymiş. Bu mahallelere yerleşenler çoğaldıkça her mahalleye okul yapılmış ve açılmış, ama okulumuzun mevcudu diğer mahallelere ne kadar okul yapılırsa yapılsın sürekli mevcut artmaya devam etmiştir. Bu nedenle büyük binaya ek olarak okul bahçesine Selim Pars lar arsası üzerine 1975 yılında yeni bina yapılmış ve 13 Eylül 1976 yılında bu binada eğitim öğretime açılmıştır.

Sürekli artan göç ve nüfus artışı nedeniyle bu binalarda yetersiz kalmaya, öğrencilere cevap verememeye başlayınca yine okul bahçesi içerisinde 1998 yılında yeni 31 derslikli okul binası inşaatı başlanmış ve bu binada tamamlanarak 11 Eylül 2000 tarihinde eğitim öğretime açılmıştır. Şu anda okulumuz Cennet Mahallesine, Cumhuriyet Mahallesinin bir bölümüne, Yeni Mahallenin bir bölümüne, Yeşilova Mahallesinin bir bölümüne hizmetini sürdürmektedir. Ancak sürekli artan öğrenci sayıları nedeniyle okulumuz bahçesinde yapılmış olan bu 3(üç) bina da gelecek yıllar için yetersiz kalacağı düşünülmektedir. Yaklaşık 5000(Beşbin) öğrenciye okulumuz eğitim-öğretim vermektedir.

Adınız :
Mailiniz :
Yorumunuz :
Doğrulama Kodu :