Kristof Kolomb Hayatı Hakkında Bilgi

Kristof Kolomb Hakkında Kısa Bilgi

Kuzey Amerika ya ulaşan ilk Avrupalıdır. Bu yolculuğunu İspanyol bayrağı altında yapmıştır.

Amerika yı keşfetmeden önce, Osmanlı Devleti dahil, tüm güçlü devletlerden yardım istemiştir fakat kimse destek vermek istememiştir. Sonunda İspanya, Kolomb a yardım etmeyi kabul etmiştir.

Kristof Kolomb, Amerika kıtasının bulunmasına ve Avrupaya açılmasına öncülük etti. Bununla birlikte yeni kıta adını Kolombla aynı dönemde yaşamış ve 1497 ya da 1499da Güney Amerikaya ulaşmış olan Amerigo Vespucci adında bir İtalyandan aldı.

Daha 11. yüzyılda Norveçli Leif Eriksson Kuzey Amerika kıyılarını dolaşmıştı, ama tarihte Amerikanın keşfedilmesinin onuru Kolomba aittir. Ne var ki, Kolomb yepyeni bir kıta keşfetmiş olduğunun farkına varamamıştı. Onun amacı doğudaki baharat ve ipek gibi değerli malların batıya getirilebileceği güvenli bir ticaret yolu bulmaktı. 12 Ekim 1492de Bahama adalarından birine çıktığında da bu düşüncesini gerçekleştirmiş olduğunu sandı. Amerika kıtasını bulan Kristof Kolomb,yepyeni bir kıta keşfettiğinin farkına varamamıştı.

Kristof Kolomb İtalyanın Cenova limanında yaşayan yoksul bir dokumacının oğlu olarak dünyaya geldi. Avrupanın en işlek limanlarından biri olan Cenovada tüccarlar çeşitli ülkelerle ticaret yapıyor, karayoluyla Hindistandan ve Uzakdoğudan gelen pamuk, kumaş ve baharattan başka İngiltere açıklarında avlanan balıkları da kurutulmuş ve tuzlanmış olarak satın alıyorlardı. Kristof Kolomb büyük bir olasılıkla Marko Polonun Çin gezisi anılarını okumuş, Leif Erikssonun yüzyıllar önce yaptığı gizemli deniz yolculuğunun öyküsünü dinlemişti.

Gençliğinde Akdenizin doğusuna bir deniz yolculuğuna çıkan Kolomb,baharat ve ipek ticaretinin nasıl yapıldığını öğrenme olanağı bulmuştu. Daha sonra 1476da kuzeyde İngiltereye ve İzlandaya kadar gittiği sanılmaktadır. Bu yolculuktan dönüşünde Portekizin başkenti Lizbona taşındı. O çağda bile hala Dünyanın dümdüz olduğuna inanan birçok insan vardı.Kolomb ise Dünyanın küre biçiminde olduğu düşüncesindeydi. Kolomb çeşitli Dünya haritalarının çizimine yardımcı oldu. Bu harita ve çizimlerde Dünya gerçekte olduğundan çok daha küçük, Asya ise çok daha büyük gösteriliyordu. Kolomb Asyanın doğuya doğru çok fazla uzandığını, bu yüzden de İspanyadan yola çıkıp batıya doğru yol alarak oldukça kısa bir zamanda Hindistana varabileceğini düşündü. Hindistanın uzaklığını da hesapladı; Hindistanın bulunduğunu sandığı yer aşağı yukarı Amerikanın bulunduğu yere denk geliyordu.

Böyle bir yolculuğu tasarlayan ilk insan Kolomb değildi, ne var ki, o zamanki gemilerin küçüklüğü ve yeterli donanıma sahip olmayışı yüzünden böylesine uzun ve tehlikeli bir yolculuğa çıkmayı kimse göze alamıyordu. 1480de artık deneyimli ve kendine güvenli bir denizci olan Kolomb ise Hindistana kısa sürede ulaşabileceğini kanıtlayacak bir keşif gezisine önderlik edebileceğine inanıyordu.

Bu yolculuk için gerekli gemileri ve parayı ancak İspanya ve Portekiz hükümdarları sağlayabilirdi. Kolomb ilk önce Portekiz Kralı 2 Joaoya başvurduysa da önerisi reddedildi. İspanyanın önemli bir bölümü Magriplilerin altındayken tahta çıkan Fernando ve Isabella ise Kolombu içtenlikle kabul ettilerse de, ülkenin içinde bulunduğu kargaşa yüzünden ona yardımcı olamadılar.

Kolomb haritacılık yapan kardeşi Bartolomeoyla birlikte İngiltere ve Fransa krallarına başvurdu. Ama bu iki kraldan da yardım alamadı. Sonunda ilk başvurudan yedi yıl sonra İspanya kraliçesi Isabella, Kolomba yardım edeceğini bildirerek ona amiral ünvanı verdi.

Adınız :
Mailiniz :
Yorumunuz :
Doğrulama Kodu :