Hacda Ziyaret Edilen Kutsal Mekânlar

Hacda Ziyaret Edilen Kutsal Mekânlar

Mekke, dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanların hac zamanı birlikte oldukları en önemli yerlerin başında geliyor... Binlerce, yüz binlerce Müslüman, kutsal topraklarda bir araya gelmek için Türkiye'den yola çıktıktan sonra, Cidde havalimanına iniyor. Buradan da otobüslerle Mekke'ye götürülüyor. Yaklaşık 75 kilometrelik 4 şerit gidiş, 4 şerit geliş yolundan oluşan otoban yol sizi bekliyor. Bu yol yaklaşık 3 saat sürüyor. Dualarla, büyük bir heyecanla kutsal topraklarda bulunmanın coşkusunu yaşamaya başlıyorsunuz.

İlk durağınız olan Tenim'de pasaportlarınızın yetkililere teslim ediyorlar. Siz de vakit eğer uygunsa burada bulunan küçük camide namazlarınızı kılabiliyorsunuz. Bu sırada otobüslere pet şişe içinde zemzem sularından veriyorlar.
Burada işleriniz bittikten sonra artık Mekke sınırlarına giriyorsunuz... Herkes heyecanla Kâbe yi görmeyi, orada ilk ibadetini yapmayı bekliyor. Ama biraz daha sabretmeniz gerekiyor.. Çünkü sırada kalacağınız yerlere yerleşmek var...

Medine

Peygamberimiz Hz. Muhammed in kabrinin ve dini bir çok önemli yapının bulunduğu Medine, hac için giden bütün Müslümanlar ın ya hac öncesi ya da hac sonrası ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor.

Medine, Mekke ye göre hem hava şartları hem de otel ve ibadet imkânlarıyla Mekke ye göre daha rahat... Hacıların kaldığı evler daha iyi. Genellikle odalarda daha az kişi kalıyor... Dini yerlerde de daha rahat ibadet ediyor. Hz. Peygamberin kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebi ve ve çevresi, özellikle namaz vakitleri gerçekten çok kalabalık oluyor. Buraya girişte Suudi yetkililer büyük güvenlik önlemleri alıyorlar. Elinizde paketle içeri girmenize izin vermiyorlar. O nedenle mescide giderken elinizde torba bulunmasın. Gerçi bunları girişinde koyacak yerler var. Ama yine de eliniz boş gitmekte fayda var. Çünkü daha rahat ibadet yapabiliyorsunuz. Burası her namazdan sonra görevliler tarafından temizleniyor...

Mescid içinde safların arasında zem zem suyu dolu bidonlar yer alıyor... Mescide gidenler genellikle namazlarını burada kılıp aralarda da camide Kur an ve dualar okuyorlar Ancak içerisi öylesine geniş ki, namaz vakitlerinin haricinde klimalı ve havalandırmalı bölümlerine çekilip ibadetinizi rahatça yapabiliyorsunuz. Hacı adayları sabah namazından sonra otellerine dönüyorlar. Öğlen namazına yakın tekrar mescide gidip, yatsı namazına kadar içeride kalıyorlar. İsterseniz 24 saat mescidde kalıp ibadet yapabilirsiniz. Buna kimse bir şey demiyor...

Bu arada yemek ve diğer ihtiyaçlarınız için, cami dışında ve yakınında hemen her şey var. Mescid-i Nebi'nin hemen dış kısmında yapılan özel çarsıda ise, alışveriş imkanı da mevcut. Rahatlıkla her türlü ihtiyacınızı karşılıyorsunuz...

Bu arada mescid çevresinde de sağlık ekipleri hazır olarak bekliyor.. Kalabalıktan ya da aşırı sıcaktan rahatsız olanlara hemen gezici ekipler müdahale ediyor. Acil durumu olanlar da ambulanslarla hastaneye gönderiliyor...

Medine de Ziyaret Edilecek Dini Yerler

Cennet ül Baki : Burasının yeri Hz. Muhammed tarafından seçilmişti. İlk sakini, Osman bin Muz'un oldu ve peygamberimiz Hz. Muhammed, cenazenin defninden sonra, mezarın baş ve uçlarına yanından getirdiği ilk taşı koyarak, "Bu ahirete ilk gidenimizdir" dedi. Bu mezarlığa daha sonra vefat eden oğlu İbrahim ve peygamber ailesine mensup bir çok kişi defnedildi
Uhud Şehitliği....

Mescidi Cuma: Peygamberimiz Hz. Muhammed'in Medine'ye gelirken durduğu Rânunâ denilen yerde, öğle namazı vakti gelmişti. Burada yanında bulunanlarla birlikte Cuma namazı kıldı ve hutbe okudu. Peygamberimizin ilk defa kıldığı Cuma namazı budur. İlk okuduğu hutbe de burada okuduğu hutbedir. Şimdi bu yerde "Mesci-i Cuma" adıyla büyük bir cami bulunmaktadır.

Mescid-İ Kıbleteyn; İslam ın ilk yıllarında namazlar, Kudüs te bulunan Mescid-i Aksa ya doğru kılınıyordu. Peygamber Efendimiz Kıble nin Kâbe olmasını, yani namazların Kâbe ye dönülerek kılınmasını çok arzu ediyor ve bu konuda Allah tan gelecek emri bekliyordu. Hicretten 18 ay kadar sonra, Şaban ayının 15. günü (Berat Kandilinde) Hz. Peygamber'e, inen âyet-i kerimeden sonra, Hz. Peygamber, namazı bozmadan hemen Kâbe istikametine döndü, cemaat de saflarıyla birlikte döndüler. Böylece Kudüs e doğru başlanan namazın son iki rekatı Kâbe ye yönelerek tamamlandı. İşte bu bakımdan bu mescide Mescid-i Kıbleteyn (İki Kıbleli Mescid) denir. KUBA MESCİDİ :Peygamberimiz Hz. Muhammed, Mekke den Medine ye hicret ederken, Medine ye 5 km. mesafede bulunan Kuba da 14 gün kalmıştı. Bu süre içinde Peygamberimiz orada bir mescid inşa etti ve burada namaz kıldı. İslâm âleminde cemaatle namaz kılınmak için yapılan ilk mescid budur. UHUD ŞEHİTLİĞİ: Uhud, Medine nin 5 km. kadar kuzeyinde bir dağın adıdır. Hicretin üçüncü yılında (M.625) İslam'ın yayılması sırasında hayatını kaybeden Peygamberimizin amcası ve şehidlerin efendisi Hz.Hamza ve 70 sahabenin kabirleri burada bulunmaktadır.

Arafat

Arafat, Mekke nin 25 km. güney doğusunda bulunan geniş bir alanın adıdır. Arafat vakfesi bu alanda yapılır. Bu geniş alanın sınırları levhalarla gösterilmiştir.
Arafat vakfesi, haccın en önemli bölümüdür.
Haccın geçerli olabilmesi için belirlenen süre
içinde bir an bile olsa orada ihramıyla bulunanlar, görevlerini yapmış sayılır. Çünkü süresi içinde orada bulunamayanlar o sene hacca yetişememiş sayılırlar. Hz.Peygamber "Hac Arafattır" buyurmuştur.
Arafat Vakfesinin Zamanı
Arafat vakfesinin zamanı, yani Arefe günü öğlen vakti, Güneş in tepe noktasına gelip Batı ya meyletmeye başladığı andan (Zeval vaktinden) bayramın birinci günü fecr-i sadık dediğimiz tan yerinin ağarmaya başladığı ana kadarki süredir.
Bu süre içinde her ne halde olursa olsun (uykuda, baygın, vakfenin farkında olsun, ya da olmasın) bir an orada bulunan kimse vakfe farzını yerine getirmiş olur.

Arafat Vakfesinin Yapılışı

Arafe günü Arafat ta öğle ve ikindi namazları birleştirilerek kılındıktan sonra, ayağa kalkılarak kıbleye karşı dönülür. Diyanet İşleri Başkanlığı, bütün Türk hacılar için Arafat duasının tek bir çadırdan yönetmektedir. Arafat duası da genelde ayakta yapılmaktadır. Telbiye, tekbir, tehlil ve salavat getirilir. Tevbe, istiğfar ve dua edilir. Esas olan herkesin içinden geldiği gibi dua etmesidir. Ancak isteyenler Dua kitabındaki Arafat Vakfesi duasını okuyabilirler.

Dikkat:  Arafat'a çıktığınız zaman Cebel'ü Rahme tepesine gitmek isterseniz, çok erken saatte gitmeye çalışın. Çünkü burası Türk hacı adaylarının kaldığı çadırların bulunduğu yere çok uzak. Burası Hz. Adem ile Havva'nın yer yüzünde ilk buluştukları nokta olarak biliniyor. O nedenle özellikle buraya yakın yerde çadırları bulunanlar, çıkıp dua etmeye çalışıyorlar. Ama unutmayın! Günün her saati burası çok kalabalık.

Müzdelife

Arafat'ta vakfeye durduktan sonra, akşam gece karardıktan sonra Müzdelife'ye doğru kalınan çadırlardan ya araçlarla ya da yürüyerek gidişler başlar. Müzdelife, Arafat ile Mina arasında ve Harem sınırları içinde kalan bir bölgenin adıdır.
Müzdelife vakfesi, bayram gecesi, gece yarısından itibaren güneşin doğuşuna kadarki süre içerisinde yapılır. Bu süre içinde her ne halde olursa olsun kısa bir an burada bulunan kimse vakfe görevini yerine getirmiş sayılır.

Müzdelife Vakfesinin Yapılışı

Yukarıda belirtilen süre içerisinde, Arafat vakfesinde olduğu gibi, telbiye, tekbir, tehlil, salavat getirilir ve dua edilir. Asıl olan herkesin içinden geldiği gibi dua etmesidir.

Müzdelife de Akşam ve Yatsı Namazlarının Birleştirilerek Kılınması
Yatsı vakti girip ezan okunduktan sonra, kamet getirilerek ilk önce akşam namazı kılınır. Selam verdikten sonra teşrik tekbiri getirilir. Sonra ezan okunmadan ve kamet getirilmeden yatsının farzı kılınır. Selamdan sonra yine teşrik tekbiri getirilir. Böylece iki vaktin farzı bir ezan ve bir kametle eda edilmiş olur. Buna "Cem-i tehir" denir. Bundan sonra yatsının son sünneti kılınabilir. Daha sonra vitir namazı kılınır.

Taş Toplama

Müzdelifi'de Şeytan taşlamada (cemaratta) atılacak 70 adet taş toplanıyor. Bu taşların Müzdelife den toplanması zorunlu değildir. Başka yerden de toplanabilir. Yalnız taşlar nohuttan büyük, fındıktan küçük olmalıdır. Taşları koymak için, yanınıza ufak su şişelerini alabilirsiniz. Buna imkanınız yoksa, temiz bir bez parçasının içine de koyabilirsiniz. Müzdelife'de gece karardıktan sonra olacağınız için, ille burada taş toplamak istiyorsanız, yanınıza bir fener alın. Bu şekilde aynı anda binlerce insanın içinde rahatlıkla taş toplayabilirsiniz....

Müzdelife'de vakfeye durup, taş topladıktan sonra kaldığınız yerde yolların açılmasını beklemeye başlayacaksınız. Bu süre içinde dinlenin. Çünkü Suudi yetkililer, gün ağarmadan önce kimsenin yola çıkmasına, Mina'ya geçmesine ya da Mekke'ye dönmesine kesinlikle izin vermiyorlar.

Mina

Mina'da Şeytan Taşlayan hacılar...
Müzdelife vakfesinden sonra Mina ya hareket edilir. Kafileler belli bir plan çerçevesinde yola çıkarlar. Yol boyunca telbiye, tekbir ve tehlile devam edilerek Mina da kalınacak çadırlara gelinir. İsteyenler burada bir müddet istirahat edip ihtiyaç giderirler. Daha sonra izdihamın olmadığı uygun bir zamanda Büyük Şeytanı (Akabe Cemresini) taşlamak üzere şeytan taşlama (cemarat) mahalline gidilir.
Uygulamada Türk hacıları genellikle akşam namazından sonra taşlamaya götürülmektedir.

Özellikleri

Mina, Mekke'nin 11 kilometre dışında bulunuyor. Hacı adaylarının mezheplerine göre Arafat a çıkmadan önce ve sonra, Kurban Bayramı nın birinci günü geldikleri ve üç gün kaldıkları yer...

O nedenle yıllardan beri birkaç günlüğüne kumaş ve bezlerden çadır kentler kuruluyordu. Ve hacı adayları burada konaklayıp, şeytan taşlamaya buradan gidiyordu. Ancak bu çadır kentler, yılda sadece üç gün kullanıldığı için ne yangına karşı ne de kullanıma uygundu. Burada ufak bir tedbirsizlikle çıkan yangınlarla, binlerce çadırın yanıp yüzlerce insan hayatını kaybedince, Suudi Arabistan hükümeti çalışmalara başladı. Ve şimdi burada cam elyafından yanmaz malzemeden yapılan, özel klimalı, 40 bin çadırla donatıldı. Şu ana kadar bu çadırlar toplam ihtiyacın yüzde 80 in oluşturuyor.

Çadırlarda, merkezi yangın söndürme sistemleri, elektrik tesisatı özel yemek pişirme üniteleri gibi her türlü modern imkânlar yer alıyor. Türk hacı adayları ise, özellikle 1979 yılında, Şeytan taşlamaya giderken tünelde çıkan kargaşada 600'e yakın kişi hayatını kaybedince, bu çadırlarda artık kalmıyor. Gerçi Türk hacıları için çadırlar alınıyor. Ama yetkililer, herhangi bir faciaya meydan vermemek için, otellerinde kalan hacıları, sadece Şeytan Taşlamak için Mina'ya getirip geri götürüyor.

Şeytan Taşlama...

Şeytan taşlama; kötülükleri, haksızlıkları, zulmü ve zorbalığı bir protesto anlamı taşır. Şeytan taşlayan hacı, bu hareketiyle şeytana, şeytanın yoluna uyanlara ve bütün kötülüklere karşı çıkışını sergilemiş ve kendisinin de bundan böyle asla şeytana uymayacağını ortaya koyar...

Nasıl Şeytan Taşlayacaksınız!

Bayramın birinci günü Büyük Şeytan-"Akabe Cemresi"ne 7 taş atılır.
İkinci, üçüncü ve dördüncü günlerinde ise, "Büyük Şeytan" ile "Orta Şeytan-Orta Cemre" ve "Küçük Şeytan-Küçük Cemre" ye yedişerden 21 er taş atılır.
Taşlama küçükten büyüğe doğru yapılır.
Şeytan taşlama haccın vaciplerindendir.

Adınız :
Mailiniz :
Yorumunuz :
Doğrulama Kodu :