Bulaşık Makinesinin İcadı İle İlgili Kısa Bilgi

Bulaşık Makinesinin İcadı İle İlgili Kısa Bilgi 

Bulaşık makinesi günümüzde birçok kadının hayatını kolaylaştırmakla birlikte, bu işten arta kalan zamanı ise değişik yerlerde kullanabiliyoruz. Bulaşık makinesinin icadı, 2 yüzyıl öncesine dayanmaktadır. 19. yüzyılda Amerikalı kadınların bulaşık yıkamalarına isyan etmelerinden sonra icat edilmiştir.

Bu yüzyılda kadınlar bulaşık yıkamaktan sıkılmışlardı. Bulaşık yıkamaya ayırdıkları zamanlarını sosyal aktivitelere ayırmak ve eğlenmek istiyorlardı. Sosyal aktivitelere zaman ayırmak istedikleri içinde, bulaşık yıkamak dahil, evin diğer işleriyle uğraşmaları için temizlikçi kadınlar tutuyorlardı. Amerikalı kadınlar, bu temizlikçi kadınların, yemek takımlarını ve evdeki eşyaları fazla önemsemediklerinden dolayı şikayetçi idiler. Bu yüzden Amerikalı birçok kadın, bulaşık makinesini icat etmek adına bir çok fikir ve proje geliştirdi.

Bulaşık makinesinin ilk patentini ise 1885 yılında Josephine G. Cochran aldı. Cochran, buharlı gemiyi icat ettiğini belirten John Fitch in soy ağacından geldiği için, bulaşık makinesi ile fikirler ve projeler üreten birçok kişiden öndeydi. Cochran ın ürettiği makinenin çalışma sistemi ise çok kolaydı. Alt tarafta bulunan iki adet silindirden, bulaşıkların bulunduğu rafa yani makinenin içine sabun ve su pompalanıyordu. Bu pompalanan suyu, daha sonra tekrar pompalamak üzere bulunan emici silindirler suyu geri çekiyor ve su devir daim sistemi ile tekrardan pompalanıyordu. 

Evler için üretilen makineyi çalıştırmak içinse yan tarafında bir kol bulunuyordu. Bu kol çekildiğinde makine çalışmaya başlıyordu. Ev için üretilmeyen ve daha büyük yerlerde ihtiyaç duyulan makineler ise buhar gücünden yararlanıyordu. 

Bulaşık makinesini  bir fuarda gösterip,  gazetecilerinde makineyi tanıtması üzerine Cochran ın ismi daha çok duyulmaya başlandı. 

Makinenin pazarlama işini ise yine kendisi üstlenen Cochran, günümüzde ileri teknoloji ile kullandığımız bulaşık makinelerini icat eden kişi olarak adını tarihe yazdırdı.

Adınız :
Mailiniz :
Yorumunuz :
Doğrulama Kodu :