Anadolu Hisarı Hakkında Kısa Bilgi

Anadolu Hisarı Hakkında Kısa Bilgi

Anadolu ve Rumeli ikiz hisarları, Boğaz'ın en dar noktasında olup İstanbul'un kuzeyinde uzanır. Osmanlı'lar tarafından bu hayati su yolu olan Boğaz trafiğini kontrol etmek ve İstanbul'a son nihai saldırıyı hazırlamak için inşa edildiler. Anadolu Hisarı ilk zamanlarda Akçehisar ve Güzelcehisar olarak adlandırılıyordu.1934 yılında Sultan Bayezid I tarafından inşa ettirildi. Başlangıçta 25 metre yüksekliğinde idi. Kabaca beşgen gözlem kulesi duvar ile kuşatıyordu. Daha geniş ve komplike olan Rumeli Hisarı,1452 yılında dört aylık bir sürede Sultan Mehmed II tarafından yaptırıldı. Üç tane geniş ve bir tane küçük kule içerir.13 küçük gözlem kulesi ile güçlendirilmiş duvar ile bağlantılı olarak.Ana kulesinde toplar monte edilmiştir. Hisar Osmanlı'lara boğazı geçen gemileri kontrol etme imkanı veriyordu. Bu rol açıkca onun orijinal ismini çağrıştırıyordu, boğaz kesen (cutter of the strait ).Constantinople'un zapt edilmesinden sonra hisar gümrük kontrol noktası ve hapis yeri olarak hizmet verdi. Özellikle İmparatorluk ile savaşta olan elçilikler için.1509 daki geniş kapsamlı zarar veren depremden sonra tamir edildi.Ve 19.yüzyıl sonuna kadar sürekli olarak kullanıldı.

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı, Anadoluhisarı semtinde, Göksu Deresi'nin Boğaz'a döküldüğü yerdedir. 1395'te Yıldırım Bayezid tarafından İstanbul'un İkinci Osmanlı kuşatmasına hazırlığının bir parçası olarak yaptırıldı.

Anadolu hisarı 7.000 metrekarelik bir alan üzerine inşa edildi. boğazın en dar noktası olan 660 metre mesafedeki yerine.diğer hisar olan Rumeli Hisarı 1451-1452 yılları arasında Sultan Mehmed II tarafından boğazın karşı tarafına,Avrupa yakasına yaptırıldı.Boğazdaki trafiği kesin bir şekilde kontrol etmek için.Boğaz geçişi Cenevizliler için hayati önem taşıyordu.Onlar Bizans'la birlik halinde olup Karadenizde Kefe,Sinop ve Amasra da koloniler kurmuşlardı.

Fatih Sultan Mehmed, Rumeli Hisarı'nı yaptırırken bu kaleye de dış surlar ekletti. Anadolu Hisarı, İstanbul'un alınmasından sonra askeri önemini yitirdi. Çevresi zamanla bir yerleşim bölgesi durumuna geldi.

Anadolu Hisarı, iç ve dış kale ile bu kalelerin surlarından oluşur. İç kale dikdörtgen biçimindeki dört katlı bir kuledir. İlk yapıldığında bir giriş kapısı bulunmadığı için kuleye iç kale surlarına uzanan bir asma köprüden giriliyordu. Üst katlarına da içerideki ahşap merdivenlerle çıkılıyordu.

İç kale surları, dış kalenin kuzeydoğu ve kuzeybatı köşelerini birleştirir. Bu surlar üç metre kalınlığındadır. İç surlarla birleşen dış kale surlarının üzerinde birçok kemer ve surları korumak için yapılmış üç kule bulunur. Asıl kalenin surları doğu-batı yönünde 65 metre, kuzey-güney yönünde 80 metre boyunca uzanır. Surların kalınlığı 2,5 metredir. Dış surlarda topların yerleştirildiği delikler bulunur.

Anadolu Hisarı'nın asıl kalesinde ve iç surlarında araları harçla doldurulmuş blok taşlar kullanılmıştır. Bugün bazı bölümleri yıkık olan Anadolu Hisarı nın ortasından yol geçmektedir.

Adınız :
Mailiniz :
Yorumunuz :
Doğrulama Kodu :