Ağaç Sevgisi İle İlgili Yazı

Ağaç Sevgisi İle İlgili Yazı

Onlar bizden çok daha büyük canlılardır. Bizden çok daha uzun bir süre bazen yüzyıllar ve hatta binlerce yıl yaşayabilirler. Hep etrafımızda dururlar fakat hiç konuşmazlar. Endişelenmeyin, yabancı yaratıklardan değil, ağaçlardan bahsediyorum! Ağaçlar Dünyadaki En Yaşlı Canlılardır. Eski Mısır'daki piramitler yapılırken büyüyen ve henüz yaşayan ağaçlar var. Ağaçlar konuşabilselerdi, kim bilir ne hikayeler anlatırlardı. Şehirlerde ağaçları çeşitli yerlerde, sokaklarda, avlularda, parklarda görürüz. Fakat Bundan Sadece Birkaç Yüzyıl Önce Kuzey Amerika'nın büyük bir kısmı dev bir ormandı. Bir zamanlar Avrupa'nın tamamı ve Afrika, Hindistan ve Çin'in çoğunluğu da sık ormanlarla kaplıydı. Bugün dünyanın sadece yüzde 30'u ormanlarla kaplıdır. Ve bu miktar da hızla azalmaktadır. Her geçen ;Dakika 20 futbol sahası kadar büyüklükte tropik yağmur ormanı kesiliyor ya da yakılıyor. Ormanlar neden temizlenmeye çalışılıyor Bunun bir çok sebebi var. Tüm dünyada ağaçlar evlere, karayollarına ve tren yollarına yer açmak için kesiliyor. Ekilecek toprağın az, nüfusun ise fazla olduğu fakir ülkelerde ağaçlar sebze ve hayvan yetiştirmek için kesilmekte. Orta Amerika'da yağmur ormanlarının dörtte biri, son 25 yıl içinde sığır yetiştirmek için temizlendi. Bu topraklarda yetiştirilen sığırların tümü sonunda Kuzey Amerika'daki çabuk yemek restaurantlarında hamburger haline geliyor. Bir çok ülkede ağaçlar, kereste, kağıt hamuru ve kağıt için kesiliyor. Gerçekte kağıt hamuru ve kağıt, bir çok ülkenin en büyük sanayi kolu. 

Ağaçlardan elde edilen kaç tane değerli şey aklınıza geliyor Şöyle bir bakalım: elmalar, portakallar ve diğer bir çok meyveler. Ceviz, badem, Hindistan cevizi. Tahtadan iskemleler, masalar, duvarlar, yerler ve ayrıca oyun sopaları, kayaklar, tenis raketleri. Fakat liste bunlarla bitmiyor. Kahve, çikolata ve tarçın, karanfil ve tane hindistancevizi gibi baharatların ağaçlardan elde edildiğini biliyor muydunuz Ayrıca ağaç kabuğu ve yapraklarından bir çok ilaç ve kimyasal madde yapılıyor. Ağaçlar, genellikle pek üstünde durmadığımız başka önemli şeyler de yapıyorlar. Dünyadaki hayvanların çoğu evlerini ağaçlara kurar. Orman sadece bir ağaç kümesi değildir. O harika, sürekli hareket halinde olan börtü böcekler, örümcekler kuşlar ve her türden memeliler topluluğudur. Büyük Yağmur Ormanlarına ''Dünyanın Ciğerleri'' Denilir. Havadaki karbondioksiti temizleyip, yerine oksijen ve su verirler. Büyük yağmur ormanları kesildiğinde, toprakta ve hatta havada değişiklikler olur. Ağaçlar giderse, daha az yağmur yağar. Bazı bilim adamları yağmur ormanlarının kesilmesinin, dünyanın iklimini değiştirerek daha sıcak ve kuru bir yer haline getireceğine inanıyorlar.

Ağaçların oynadığı en önemli rol ise, herhalde kökleriyle toprağa tutunmalarıdır. Kötü fırtınalarda bile, ağaçlar genellikle ayakta kalırlar. Rüzgarı kırar ve diğer bitkileri, hayvanları korurlar. Kuru havada, ağaç kökleri toprağı tutar ve rüzgarla uçup gitmesini önler. Nemli havada ise, ormanlar büyük bir sünger görevi görürler. Ağaç kökleri yağmur suyunu hapseden toprağı tutarlar. Böylece su yavaş yavaş ve eşit bir şekilde akabilir. Fakat ağaçlar olmazsa, yağmur, akıntılara sebep olarak ve toprağı sürükleyerek bölgeyi çok çabuk yıkayıp geçer. Toprağın En Verimli Olan Üst Tabakası Da Sel Suları ve Rüzgarla Gider, Buna Erozyon Denir Hiç sıcak bir yolda yürürken, birden ormana daldığınız oldu mu Ağaçların altında havanın ne kadar serin olduğu hemen ilginizi çekmiştir. Yapraklı dalların meydana getirdiği örtü, sizi güneşin yakıcı sıcağından korur. Havayı derinizin üstünde nemli ve taptaze hissedersiniz. Minicik böceklerden sincaplara kadar yaşamın etrafınızda cıvıldadığını, ötüştüğünü görürsünüz. Böylece ormanların, dünyanın en büyük hazinelerinden olduğunu bir kez daha anlarsınız

Adınız :
Mailiniz :
Yorumunuz :
Doğrulama Kodu :