Ağaç, Doğa ve Çevre Sevgisi İle İlgili Güzel Sözler

Ağaç, Doğa ve Çevre Sevgisi İle İlgili Ünlülerin Söylediği Güzel Sözler

Doğa! En küçük bir çaba harcamadan ve mükemmel bir kusursuzlukla en basit maddeden son derece farklı şeyler yaratıyor; hepsinin üzerine de ince bir tül örtüyor. Yarattığı her bir parçanın kendine has özellikleri, her bir durumun ayrı açıklaması var ama sonuçta hepsi birlikte bir bütünü oluşturuyorlar. (Goethe)

Dünya herkesin ihtiyacına yetecek kadarını sağlar, fakat herkesin hırsını karşılamaya yetecek olanı değil. (Mahathma Gandhi)

Su anda yarının artık bugün olduğu gerçeğiyle karsı karşıyayız. Çok geç kalmış olmak diye bir şey vardır. Sayısız uygarlığın beyazlamış kemikleri üzerinde şu acıklı sözcükler yazılı: Çok geç. Eyleme geçmezsek, merhameti olamadan güce, ahlaklı olamadan kudrete, kavrayışı olamadan kuvvete sahip olanlar için ayrılmış zaman koridorlarına sürükleneceğimiz kesin. (Martin Luther King)

Bir nokta açıktır: Dünyamız emin ellerde değildir. Yenidünya düzeni yeryüzünü ölüme mahkûm etmiştir. (Peter F. Drucker)

Bir ulusun gerçek zenginliği, ağaç örtüsüyle ölçülebilir. (Richard St. Barbe Baker)

Doğru olduğunu düşündüğümüz şeyi yapmalıyız. Çünkü eğer doğru şeyi yapmazsak, yanlış şeyi yapacağız ve iyileşmenin değil felaketin bir parçası olacağız. (Fritz Schumacher)

Doğaya hoyratça davranan toplumlarda insanlar arasındaki iliksiler de hoyratça oluyorlar. (John Bennet)

On dokuzuncu yüzyıla kadar, hiç sona ermeyen zorlu görev, insan soyunun ve çevresinin doğal etkenlere karşı korumasıydı. Ama bu yüzyılda yeni bir ihtiyaç doğmuştur: Doğayı insana karşı korumak. (Peter F. Drucker)

Yeryüzü basitçe insanoğlu için bir erzak deposu ve çöp kutusu değildir. Yeryüzü`nün felaketimiz pahasına göz ardı ettiğimiz kendi gereksinimleri ve dinamiği vardır. (Mary Mellor)

Ancak en son ağaç kesildikten, en son nehir zehirlendikten ve en son balık tutulduktan sonra anlayacaksınız ki, insan parayı yiyemez! (Kızılderili Cree aşiretinin bir atasözü)
Doğa, bize dedelerimizden kalan bir miras değil, torunlarımıza bırakacağımız bir emanettir. (Kızılderili Duwanish aşiret reisi Seattle)

Toprağın dostlara ihtiyacı vardır; ona dostça davranalım!
Her şeyin prensibi sudur; her şey sudan gelir ve tekrar suya döner. (Milet`li Thales M.Ö. 650-560)

Çiçekler ki, güzelliğin simgesidir; yasamın, umudun ve sevincin ifadesidir. Çiçekler ki, gönüllerin dilidir; rengârenk, burcu burcu, sevgi, ask ve hatıralarla doludur. (Ali Duran)

Orman yurdun öz evladı ormansız yok dünya tadı. (Aşık Veysel)

Yasamak! Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi karidesçesine bu hasret bizim! (Nazım Hikmet)

Dünya bize büyük görünebilir ama öylesine büyük bir evrende o kadar küçük bir noktacıktır ki, bunu hayal etmek bile zordur. (Dünya sen benimsim , Milliyet yayınları Sayfa 6)

Artık kendi varlığımıza tehdit oluşturuyoruz. Bu durumda, omuz silkip nasıl olsa hapı yuttuk demek kadar uzmanlar bir yolunu bulur diye düşünmek de tehlikelidir. Ortada kötülerin doğal çevreyi yok etmek ve iyilerin kötülere karşı savunması diye bir şey yoktur. iyi ve kötü içimizde yan yanadır. Her birimizin ihtiyacı olan şey, daha değerli, daha anlamlı bir gerçek kavramdır. Hepimizin bir parçası olduğu ve kendisine bağımlı olduğumuz dünyadaki tüm canlıları kucaklayan bir kavram. Biz dünyayı ana babamızdan miras almadık. Onu çocuklarımız için ödünç aldık. Onu Hepimiz ödünç aldık ve Hepimiz geri vereceğiz. (Dünya sen benimsim , Milliyet yayınları Sayfa 160)

Doğa insanların ihtiyacını karşılayacak bir kaynak topluluğu olarak görmek çevrenin yokolmasina davetiye çıkarmak demektir. (Dünya sen benimsim , Milliyet yayınları Sayfa 17)

Kirli çevre insanin ruhuhunu kirletir, kirli ruhlar çevreyi kirletir. (Aziz Nesin)

Kıyamet kopmak üzere bile olsa, elinde bir fidan varsa, bu fidanı dikmemezlik etme.
Bir ağaç dikersen, onun meyvelerinden her yiyen, sana sevap kazandıracak, gölgesinde oturan sana sevap kazandıracak, hatta onun tohumunu, meyvesini yiyen kuşlar bile sana sevap kazandıracak.
Seksenlik bir dede, ağaç dikiyormuş. Yolda geçen biri bunu görmüş, şaşmış. Behey dede, demiş. Sen zaten bir ayağın çukurda bir yaşlı adamsın. Ağaç dikip de ne yapacaksın Dede durmuş, bükülmüş belini az doğrultmuş: Behey adam, demiş. Babalarımız dikti, biz yedik; biz dikeceğiz, çocuklarımız yiyecek.

İnsanlar doğaya karşı sorumluluk duymuyorlar. Doğayı korurlarsa, cezadan korktukları ya da menfaatleri gerektirdiği için koruyorlar.

Atatürk ün doğa ve çevre ile ilgili söylediği sözler;

Sağlıklı yaşam, sağlıklı çevre ile olur.

Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.

Yarının doğası bugünden yaratılır.

Nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak

Adınız :
Mailiniz :
Yorumunuz :
Doğrulama Kodu :